УКРАЇНА

Педосівська  сільська рада Погребищенського району Вінницької області

7скликання

26 сесія

Р І Ш Е Н Н Я

               

від 29.06.2018 року  №56    

 

                 Про встановлення   ставок місцевих податків та пільг із сплати

податків  на 2019 рік

 

      Відповідно до ч.1  ст.143 Конституції України, п.24 ч.1 ст.26, ч.1 ст.59, ст.69 Закону  України «Про  місцеве  самоврядування  в  Україні», Бюджетного кодексу України, ст.10, 12, ст.212, ст.265, підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266, ст.267,ст.ст.271-287 ,ст.291, 292, 293, 294,295Податкового кодексу України, Закону   України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», постанови Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 №483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з метою  врегулювання відносин, що виникають у сфері справляння місцевих податків, залучення додаткових надходжень коштів до сільського бюджету,     враховуючи погодження    постійної  комісії    з  питань  бюджету,Педосівська  сільська  рада  В И Р І Ш И Л А:

 

1.Встановити  на території Педосівської сільської ради Погребищенського району Вінницької області на  2019 рік ставки  місцевих податків  :

      1.1. в тому числі :

         - податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

         - транспортного податку додаток ;

         - земельного податку ;

          - єдиного податку;

          - акцизного податку.

      1.2.Пільги для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України, зі сплати земельного податку,  податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік .

2.Затвердити:

-  положення про  механізм справляння та порядок зарахування до бюджету сум податку на нерухоме майно  відмінне від земельної ділянки  в Педосівській сільській раді (Додаток 1, (додаток 1,1 -  ставки податку на нерухоме майно  відмінне від земельної ділянки , 1.2 - пільги для фізичних та юридичних осіб зі сплати податку на нерухоме майно ),  ;

- Ставки, положення про  механізм справляння та порядок зарахування до бюджету,  сум  транспортного податку  в Педосівській сільській раді (Додаток 2) ;

- положення про механізм справляння земельного податку  - додаток 3, ставки земельного податку - 3,1,  пільги для фізичних та юридичних осіб зі сплати податку на землю – 3,2.

- Ставки, положення про  механізм справляння та порядок зарахування до бюджету,  сум  акцизного о податку  в Педосівській сільській раді (Додаток 4) ;

 - Ставки, положення про  механізм справляння та порядок зарахування до бюджету,  сум  єдиного податку  в Педосівській сільській раді (Додаток 5) ;

                          3. З метою реалізації  положень статей  12-14 Закону України  “ Про засади        

                    державної регулярної  політики у сфері господарської діяльності”,    

                    під.12.3.3.,12.3.4. ст.12 Податкового кодексу України повідомити про    

                    оприлюднення та   забезпечити оприлюднення даного рішення в газеті «Колос»

                    не пізніш як у десятиденний строк після його прийняття та підписання.         

    4.Копію рішення про  встановлення   ставок місцевих податків та пільг із сплати податків  на 2019 ріку десятиденний строк  з дня його оприлюднення надіслати  у Погребищенське відділення  Калинівської ОДПІ.  

      5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань бюджету,   (Ремарчук  Н.І.).

      6. Визнати таким, що втратило чинність:

1)  рішення 16 сесії  сільської ради 7 скликання  від 29 травня 2017 року №92а «Про встановлення місцевих податків і зборів «

 

  5. Рішення набирає чинності з 1 січня 2019 року.

 

 

 

 Сільський голова                           Т.В.Довгополюк                          

                                                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

до рішення Педосівської сільської  ради 7 скликання

від 29.06. 2018 року № 56

 

ПОЛОЖЕННЯ

про механізм справляння та порядок зарахування до бюджету                          сум  податку на нерухоме  майно,відмінне від земельної ділянки                      в Педосівській  сільській раді

 

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

           

1. Платники податку

1.1. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

            1.2. Визначення платників податку в разі перебування об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб:

            а) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

б) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

            в) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

 

2. Об’єкт оподаткування

2.1. Об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

 

3. База оподаткування

            3.1. Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

3.2. База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

3.3. База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.

 

4. Ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

4.1. Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, встановлюються на 2019 рік та вводяться в дію з 01 січня 2019 року. (Додаток 2)

Таблиця 1

 

Код області

Код району

Код
згідно з КОАТУУ

Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади

 

 

        05

       234

    0523484101

Педосівська сільська рада

 

 

Класифікація будівель та споруд

Ставки податку за 1 кв. метр
(відсотків розміру мінімальної заробітної плати)

код

 

найменування

для юридичних осіб

для фізичних осіб

1зона

2 зона

3зона

1 зона

2зона

3 зона

11

Будівлі житлові

111

Будинки одноквартирні

1110

Будинки одноквартирні

1110.1

Будинки одноквартирні масової забудови

0,150

 

 

0,150

 

 

1110.2

Котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності

0,150

 

 

0,150

 

 

1110.3

Будинки садибного типу

0,150

 

 

0,150

 

 

1110.4

Будинки дачні та садові

0,500

 

 

0,500

 

 

112

Будинки з двома та більше квартирами

1121

Будинки з двома квартирами

1121.1

Будинки двоквартирні масової забудови

0,500

 

 

0,500

 

 

1121.2

Котеджі та будинки двоквартирні підвищеної комфортності

0,500

 

 

0,500

 

 

1122

Будинки з трьома та більше квартирами

1122.1

Будинки багатоквартирні масової забудови

0,500

 

 

0,500

 

 

1122.2

Будинки багатоквартирні підвищеної комфортності, індивідуальні

0,500

 

 

0,500

 

 

1122.3

Будинки житлові готельного типу

0,500

 

 

0,500

 

 

113

Гуртожитки

1130.1

Гуртожитки для робітників та службовців

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1130.2

Гуртожитки для студентів вищих навчальних закладів5

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1130.3

Гуртожитки для учнів навчальних закладів5

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1130.4

Будинки-інтернати для людей похилого віку та інвалідів5

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1130.5

Будинки дитини та сирітські будинки5

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1130.6

Будинки для біженців, притулки для бездомних5

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1130.9

Будинки для колективного проживання інші

0,500

 

 

0,500

 

 

12

Будівлі нежитлові

121

Готелі, ресторани та подібні будівлі

1211

Будівлі готельні

1211.1

Готелі

0,500

 

 

0,500

 

 

1211.2

Мотелі

0,500

 

 

0,500

 

 

1211.3

Кемпінги

0,500

 

 

0,500

 

 

1211.4

Пансіонати

0,500

 

 

0,500

 

 

1211.5

Ресторани та бари

0,500

 

 

0,500

 

 

1212

Інші будівлі для тимчасового проживання

1212.1

Туристичні бази та гірські притулки

 

 

 

 

 

 

1212.2

Дитячі та сімейні табори відпочинку

 

 

 

 

 

 

1212.3

Центри та будинки відпочинку

 

 

 

 

 

 

1212.9

Інші будівлі для тимчасового проживання, не класифіковані раніше

 

 

 

 

 

 

122

Будівлі офісні

1220

Будівлі офісні

1220.1

Будівлі органів державного та місцевого управління

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1220.2

Будівлі фінансового обслуговування

 

 

 

 

 

 

1220.3

Будівлі органів правосуддя

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1220.4

Будівлі закордонних представництв

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1220.5

Адміністративно-побутові будівлі промислових підприємств

0,500

 

 

0,500

 

 

1271.9

Будівлі сільськогосподарського призначення інші

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1272

Будівлі для культової та релігійної діяльності5

1272.1

Церкви, собори, костьоли, мечеті, синагоги тощо

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1272.2

Похоронні бюро та ритуальні зали

 

 

 

 

 

 

1272.3

Цвинтарі та крематорії

 

 

 

 

 

 

1273

Пам’ятки історичні та такі, що охороняються державою5

1273.1

Пам’ятки історії та архітектури

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1273.2

Археологічні розкопки, руїни та історичні місця, що охороняються державою

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1273.3

Меморіали, художньо-декоративні будівлі, статуї

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1274

Будівлі інші, не класифіковані раніше5

1274.1

Казарми Збройних Сил

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1274.2

Будівлі поліцейських та пожежних служб

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

1274.3

Будівлі виправних закладів, в’язниць та слідчих ізоляторів

не є об'єктами оподаткування згідно п.п. 266.2.2. Податкового Кодексу України

 

 

 

 

 

 

 

 

1274.4

Будівлі лазень та пралень

 

 

 

 

 

 

1274.5

Будівлі з облаштування населених пунктів

0,050

 

 

0,050

 

 

 

5. Податковий період

5.1. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

 

6. Порядок обчислення суми податку

6.1 Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:

а) за наявності у власності платника податку одного об’єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів «а» або «б» підпункту 266.4.1. пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України та відповідної ставки податку;

б) за наявності у власності платника податку більше одного об’єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної відповідно до підпунктів «а» або «б» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України та  відповідної ставки податку;

в) за наявності у власності платника податку об’єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної відповідно до підпункту «в» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України та відповідної ставки податку;

г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів «б» та «в» цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об’єктів житлової нерухомості;

ґ) за наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи -платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів «а»-»г» цього підпункту, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).

Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

            6.2. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1. підпункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 01 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

Контролюючі органи за місцем проживання (реєстрації) платників податку в десятиденний строк інформують відповідні контролюючі органи за місцезнаходженням об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцезнаходженням об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності таких нерезидентів.

            6.3. Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:

об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;

розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;

права на користування пільгою із сплати податку;

розміру ставки податку;

нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

            6.4. Органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов’язані щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем розташування такого об’єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

 

7. Строки та порядок сплати податку

7.1. Податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується:

а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Інші питання щодо адміністрування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які не врегульовані даним рішенням, вирішуються відповідно до норм встановлених Податковим кодексом України.

7.1. Податок сплачується за місцем розташування об’єкта/об’єктів оподаткування і зараховується до міського бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України

 

8. Строки та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку

8.1. Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 01 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому Податковим кодексом України, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою - платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

            8.2. У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 01 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилось право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.

            Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

 

 
              Секретар сільської ради                  С.Крупка

 

                                                         

 

 

 

 

 

 

                                                                                                   Додаток 1.2

                                                                                           до проекту рішення 26 сесії Педосівської сільської ради 7 скликання

                                                                                       29.06. 2018 року  №56

 

ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Пільги встановлюються на 2019 рік та вводяться в дію  з 1 січня 2019 року.

Адміністративно-територіальні одиниця, на яку поширюється дія рішення ради: Педосівська сільська рада

 

Код області

Код району

Код згідно з КОАТУУ

Найменування населеного пункту

05

243

0523484101

с.Педоси,с.Малинки

 

Група платників, категорія/класифікація
будівель та споруд

Розмір пільги
(відсотків суми податкового зобов’язання

за рік)

1.Особи які належать до постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЄС, віднесені до 1, 2 категорії згідно з п.1 та 2 ч.1 ст.14 Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , у власності яких перебувають об’єкти житлової таабо нежитлової нерухомості, в тому числі їх частки. Така пільга застосовується лише для одного об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості на одну особу, згаданої категорії.   

2.Інваліди 1 та 2 груп  у власності яких перебувають об’єкти житлової таабо нежитлової нерухомості, в тому числі їх частки.

Така пільга застосовується лише для одного об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості на одну особу, згаданої категорії.  

3.Учасники бойових дій та ветерани війни та особи на яких поширюється  дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

Пільги з податку, що сплачується з об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, яка перебуває у власності фізичних осіб:

 

класифікація будівель та споруд

 

11        Будинки  житлові

11110.2  Будинки одноквартирні масової забудови

12   Будівлі нежитлові

127 Будівлі нежитлові  інші

100

 

 

100

 

 

 

 

100

 

Секретар сільської                  С.В.Крупка

                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Додаток  2

                                                                                 до рішення 26сесії  Педосівської сільської ради

                                                                                 7 скликання від 29.06.2018р.

                                                                                 №56

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про механізм справляння та порядок зарахування до бюджету                          сум транспортного податку   в Педосівській сільській раді

  Це положення визначає механізм встановлення, справляння і скасування,  а також порядок зарахування до бюджету сум транспортного податку  в Педосівській сільській раді, права, обов'язки і відповідальність платників податку та органів, які відповідають за справляння податку і порядок зарахування коштів податку до сільського бюджету.

  1. Загальні положення.

       1.1.Відповідно до ст.265 Податкового кодексу України  транспортний податок  являється одним із складових податку на майно та   встановлюється відповідно ст.267 Податкового кодексу України;   

        1.2. Транспортний податок - це місцевий податок, який зараховується до  міського  бюджету, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються Податковим кодексом України та цим Положенням.

     

2. Платники податку

2.1. Платниками транспортного податку єфізичні та юридичні особи в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідають підпункту 3.1.     даного Положення є об’єктами оподаткування.

 

3.Об’єкт оподаткування

3.1.Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

 

4. База оподаткування

         4.1.Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2  статті 267 Податкового кодексу України.

5. Ставка податку

         5.1.Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пункту 3.1 розділу 3 даного Положення.

                                              6. Податковий період

6.1. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

 

7. Порядок обчислення суми податку

         7.1.Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

         7.2. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.

         7.3. Органи внутрішніх справ зобов'язані   щомісячно, у 10-денний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.

Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.

          7.4. Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об'єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 ПодатковогокодексуУкраїни, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою - платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

           7.5. У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об'єкт.

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

           7.6. За об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

8. Порядок сплати податку

8.1. Податок сплачується за місцем реєстрації об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

9. Строки сплати податку

9.1. Транспортний податок сплачується:

а) фізичними особами -протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами -авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

 

 

              Cільський  голова              Т.В.Довгополюк                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                   Додаток  3

                                                                                 до рішення 26сесії  Педосівської сільської ради

                                                                                 7  скликання від 29.06.2018р.

                                                                                 №56

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

Про механізм справляння та порядок зарахування до сільського бюджету                          сум земельного податку   в Педосівській  сільській раді

  Це положення визначає механізм встановлення, справляння і скасування,  а також порядок зарахування до бюджету сум земельного в Педосівській  сільській раді, права, обов'язки і відповідальність платників податку та органів, які відповідають за справляння податку і порядок зарахування коштів податку до сільського бюджету.

1. Загальні положення.

             1.1.Відповідно до ст.265 Податкового кодексу України земельний податок   являється одним із складових податку на майно, встановлюється відповідно ст.269-287 Податкового кодексу України та  зараховується до  сільського  бюджету,  платниками у порядку і на умовах, що визначаються Податковим кодексом України та цим Положенням.

 

2. Платники земельного податку

 

           3.1 Платниками  податку є :

3.1.1 Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) ;

3.1.2.Землекористувачі.

3.Об’єкти оподаткування земельним податком

         3.1.Об'єктами оподаткування є:

         3.1.1.земельні ділянки, які перебувають у власності абокористуванні;

         3.1.2. земельні частки(паї), які перебувають у власності.

                    4. База оподаткування земельним податком

         4.1.Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим кодексом України та цим Положенням.

         4.2. Рішення  сільської ради щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянокрозташованих у межах сіл Педоси та  Малинки офіційно оприлюднюється до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

                                         Додаток 3.1
                                                       Встановлено рішенням  26 сесії Педосівської сільської ради 7 скликання від      29.06. 2018 року №56

 

СТАВКИ
земельного податку1

Ставки встановлюються на 2019 рік та вводяться в дію
з  01 січня 2019  року.

 

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код області

Код району

Код
згідно з КОАТУУ

Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади

05        234            0523484101

Вид цільового призначення земель2

Ставки податку3
(відсотків нормативної грошової оцінки)

 

за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження)

за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено

 

код2

найменування2

для юридичних осіб

для фізичних осіб

для юридичних осіб

для фізичних осіб

 

01

Землі сільськогосподарського призначення

 

01.01

Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва4    

1,000             

1,000         

1,000    

1,000

 

01.02

Для ведення фермерського господарства4

1,000

1,000        

2,000

1,000

 

01.03

Для ведення особистого селянського господарства4

 

0,500

 

0,500

 

01.04

Для ведення підсобного сільського господарства4

 

0,500

 

0,500

 

01.05

Для індивідуального садівництва4

 

0,500

 

0,500

 

01.06

Для колективного садівництва4

 

 

 

 

 

01.07

Для городництва4

 

0,500

 

0,500

 

01.08

Для сінокосіння і випасання худоби4

 

0,500

 

0,500

 

01.09

Для дослідних і навчальних цілей

 

 

 

 

 

01.10

Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства

п.282.1.4

 

 

 

 

01.11

Для надання послуг у сільському                      господарстві

1,000

1,000

1,000

1,000

 

01.12

Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції

 

 

 

 

 

01.13

Для іншого сільськогосподарського призначення

1,000

1,000

1,000

1,000

 

01.14

Для цілей підрозділів 01.01-01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

02

Землі житлової забудови

 

02.01

Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)4

0,100

0,100

0,100

0,100

 

02.02

Для колективного житлового будівництва4

0,100

0,100

0,100

0,100

 

02.03

Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку

0,100

0,100            

0,100          

0,100

 

02.04

Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання

0,100

0,100

0,100

0,100

 

02.05

Для будівництва індивідуальних гаражів

0,100

0,100

0,100

0,100

 

02.06

Для колективного гаражного будівництва

0,100

0,100

0,100

0,100

 

02.07

Для іншої житлової забудови 

0,100

0,100

0,100

0,100

 

02.08

Для цілей підрозділів 02.01-02.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

03

Землі громадської забудови

 

03.01

Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування4

 

 

 

 

 

03.02

Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти4

 

 

 

 

 

03.03

Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги4

 

 

 

 

 

03.04

Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій4

 

 

 

 

 

03.05

Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування4

 

 

 

 

 

03.06

Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів4

 

 

 

 

 

03.07

Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі

1,000

1,000

1,000

1,000

 

03.08

Для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування

1,000

1,000

1,000

1,000

 

03.09

Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ

1,000

 

 

 

 

03.10

Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури

1,000

1,000

 

 

 

03.11

Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки

 

 

 

 

 

03.12

Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування

1,000

1,000

 

 

 

03.13

Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування 

1,000

1,000

 

 

 

03.14

Для розміщення та постійної діяльності органів ДСНС4

 

 

 

 

 

03.15

Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови 

1,000

1,000

 

 

 

03.16

Для цілей підрозділів 03.01-03.15 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

04

Землі природно-заповідного фонду

 

04.01

Для збереження та використання біосферних заповідників

 

 

 

 

 

04.02

Для збереження та використання природних заповідників4

 

 

 

 

 

04.03

Для збереження та використання національних природних парків4

 

 

 

 

 

04.04

Для збереження та використання ботанічних садів4

 

 

 

 

 

04.05

Для збереження та використання зоологічних парків

 

 

 

 

 

04.06

Для збереження та використання дендрологічних парків

 

 

 

 

 

04.07

Для збереження та використанняпарків - пам’яток садово-паркового мистецтва

 

 

 

 

 

04.08

Для збереження та використання заказників

 

 

 

 

 

04.09

Для збереження та використання заповідних урочищ

 

 

 

 

 

04.10

Для збереження та використання пам’яток природи

 

 

 

 

 

04.11

Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків

 

 

 

 

 

05

Землі іншого природоохоронного призначення

 

06

Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися
для профілактики захворювань і лікування людей)

 

06.01

Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів4

 

 

 

 

 

06.02

Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів

 

 

 

 

 

06.03

Для інших оздоровчих цілей

 

 

 

 

 

06.04

Для цілей підрозділів 06.01-06.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

07

Землі рекреаційного призначення

 

07.01

Для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення4

0,100

0,100  

0,100

0,100

 

07.02

Для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту4

 

 

 

 

 

07.03

Для індивідуального дачного будівництва

0,100                    

0,100

0,100

0,100

 

07.04

Для колективного дачного будівництва 

0,100

0,100

0,100

0,100

 

07.05

Для цілей підрозділів 07.01-07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

08

Землі історико-культурного призначення

 

08.01

Для забезпечення охорони об’єктів культурної спадщини 

 

 

 

 

 

08.02

Для розміщення та обслуговування музейних закладів

 

 

 

 

 

08.03

Для іншого історико-культурного призначення

 

 

 

 

 

08.04

Для цілей підрозділів 08.01-08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

09

Землі лісогосподарського призначення

 

09.01

Для ведення лісового господарства і пов’язаних з ним послуг 

1,000

1,000

1,000

1,000

 

09.02

Для іншого лісогосподарського призначення

1,000

1,000

1,000

1,000

 

09.03

Для цілей підрозділів 09.01-09.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

10

Землі водного фонду

 

10.01

Для експлуатації та догляду за водними об’єктами

1,000

1,000

1,000

1,000

 

10.02

Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами

1,000

1,000

1,000

1,000

 

10.03

Для експлуатації та догляду за смугами відведення

1,000

1,000          

1,000

1,000

 

10.04

Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами

1,000        

1,000

1,000

1,000

 

10.05

Для догляду за береговими смугами водних шляхів

1,000

1,000

1,000

1,000

 

10.06

Для сінокосіння

1,000

1,000

1,000

1,000

 

10.07

Для рибогосподарських потреб

1,000

1,000

1,000

1,000

 

10.08

Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей

1,000

1,000

1,000

1,000

 

10.09

Для проведення науково-дослідних робіт

 

 

 

 

 

10.10

Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд

1,000

1,000

1,000

1,000

 

10.11

Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів

 

 

 

 

 

10.12

Для цілей підрозділів 10.01-10.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

11

Землі промисловості

 

11.01

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами 

0,100

0,100          

0,100

0,100

 

11.02

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості

0,100

0,100

0,100

0,100

 

11.03

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств

0,100

0,100

0,100

0,100

 

11.04

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води)

1,000

 

1,000

1,000

 

11.05

Для цілей підрозділів 11.01-11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

12

Землі транспорту

 

12.01

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту

3,000

 

5,000

 

 

12.02

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту 

 

 

 

 

 

12.03

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту 

 

 

 

 

 

12.04

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства4

0,100

0,100

0,100

0,100

 

12.05

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту

 

 

 

 

 

12.06

Для розміщення та експлуатації об’єктів трубопровідного транспорту

 

 

 

 

 

12.07

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту

 

 

 

 

 

12.08

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій

 

 

 

 

 

12.09

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту

 

 

 

 

 

12.10

Для цілей підрозділів 12.01-12.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

13

Землі зв’язку

 

13.01

Для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд телекомунікацій

5,000

 

5,000

 

 

13.02

Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об’єктів поштового зв’язку

0,100

 

0,100

 

 

 

13.03

Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв’язку

 

 

 

 

 

13.04

Для цілей підрозділів 13.01-13.03, 13.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

14

Землі енергетики

 

14.01

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій 

1,000

 

1,000

 

 

14.02

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної та теплової енергії

 

 

 

 

 

14.03

Для цілей підрозділів 14.01-14.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

15

Землі оборони

 

15.01

Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил4

 

 

 

 

 

15.02

Для розміщення та постійної діяльності військових частин (підрозділів) Національної гвардії4

 

 

 

 

 

15.03

Для розміщення та постійної діяльності Держприкордонслужби4

 

 

 

 

 

15.04

Для розміщення та постійної діяльності СБУ4

 

 

 

 

 

15.05

Для розміщення та постійної діяльності Держспецтрансслужби4

 

 

 

 

 

15.06

Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки4

 

 

 

 

 

15.07

Для розміщення та постійної діяльності інших, утворених відповідно до законів, військових формувань4

 

 

 

 

 

15.08

Для цілей підрозділів 15.01-15.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

16

Землі запасу

 

 

 

 

 

17

Землі резервного фонду

 

 

 

 

 

18

Землі загального користування4

 

 

 

 

 

19

Для цілей підрозділів 16-18 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

 

__________

1У разі встановлення ставок податку, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом ставки затверджуються  окремими додатками.

2Вид цільового призначення земель зазначається згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Держкомзему від 23 липня 2010 р. № 548.

3Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 274 і 277 Податкового кодексу України і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.

4Земельні ділянки, що класифікуються за кодами цього підрозділу, звільняються/можуть звільнятися повністю або частково від оподаткування земельним податком відповідно до норм статей 281-283 Податкового кодексу України.

            http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T124834.html                                         6. Пільги  щодо сплати  земельного податку

        6.1. Від сплати земельного податку звільняються  фізичні особи:

        6.1.1 інваліди першої і другої групи;

       6.1.2. фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

       6.1.3. пенсіонери (за віком);

       6.1.4. ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

      6.1.5. фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

      6.1.6.Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 6.1 даного пункту, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:

      6.1.7.для ведення особистого селянського господарства- у розмірі не більше як 2 гектари;  

      6.1.8.для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд  в місті- не більш як 0,10 гектара;

     6.1.9. для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;

     6.1.10. для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;

     6.1.11.Від сплати податку звільняються на період діїєдиного податку четвертої групивласники земельних ділянок, земельних часток та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток  в оренду платникуєдиного податку четвертої групи.

6.2.Від сплати земельного податкузвільняютьсяюридичніособи :

      6.2.1. санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів;

     6.2.2. громадські організації інвалідів України, підприємства та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та спілками громадських організацій інвалідів і є їх повною власністю, де протягом попереднього календарного місяця кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці.

Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається уповноваженим органом відповідно доЗакону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

У разі порушення вимог цієї норми зазначені громадські організації інвалідів, їх підприємства та організації зобов'язані сплатити суми податку за відповідний період, проіндексовані з урахуванням інфляції, а також штрафні санкції згідно із законодавством;

       6.2.3. бази олімпійської та паралімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.

6.2.4. заповідники, у тому числі історико-культурні, національні природні парки, заказники (крім мисливських), парки державної та комунальної власності, регіональні ландшафтні парки, ботанічні сади, дендрологічні і зоологічні парки, пам'ятки природи, заповідні урочища та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва;

6.2.5. дослідні господарства науково-дослідних установ і навчальних закладів сільськогосподарського профілю та професійно-технічних училищ;

6.2.6. органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, спеціалізовані санаторії України для реабілітації, лікування та оздоровлення хворих, військові формування, утворені відповідно до законів України, Збройні Сили України та Державна прикордонна служба України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;

6.2.7. дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України незалежно від їх підпорядкованості, у тому числі дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, які знаходяться на балансі підприємств, установ та організацій;

6.2.8. релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, за земельні ділянки, надані для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності, а також благодійні організації, створені відповідно до закону, діяльність яких не передбачає одержання прибутків;

6.2.11. дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форм власності і джерел фінансування, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;

6.2.12. підприємства, установи, організації, громадські організації фізкультурно-спортивної спрямованості, у тому числі аероклуби та авіаційно-спортивні клуби Товариства сприяння обороні України, - за земельні ділянки, на яких розміщені спортивні споруди, що використовуються для проведення всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України з видів спорту та підготовки спортивного резерву, бази олімпійської та паралімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України;

        6.3. Земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню земельним податком:

      6.3.1.Не сплачується податок за:

      6.3.1.1. земельні ділянкидержавних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, які використовуються для випробування сортів сільськогосподарських культур;

      6.3.1.2.землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування- землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, штучними спорудами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками, шумовими екранами, очисними спорудами і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме:

а) паралельні об'їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди, захисні насадження, шумові екрани, очисні споруди;

б) майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, склади, гаражі, резервуари для зберігання паливно-мастильних матеріалів, комплекси для зважування великогабаритного транспорту, виробничі бази, штучні та інші споруди, що перебувають у державній власності, власності державних підприємств або власності господарських товариств, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій(часток) належить державі;

      6.3.1.3.земельні ділянки кладовищ, крематоріїв та колумбаріїв;

      6.3.1.4земельні ділянки, на яких розташовані дипломатичні представництва, які відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, користуються приміщеннями та прилеглими до них земельними ділянками на безоплатній основі;

      6.3.1.5.земельні ділянки, надані для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення діяльності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку.

7. Особливості оподаткування платою за землю

        7.1. Орган місцевого самоврядування встановлюєставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Орган місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подаєвідповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.

Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

       7.2. Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.

        7.3. Якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.

Ця норма не поширюється на бюджетні установи у разі надання ними будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам,дошкільним,загальноосвітнім навчальним закладамнезалежно від форм власності і джерел фінансування.

8. Податковий період для плати за землю

         8.1. Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

         8.2. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власностіта/або користуванняна нові земельні ділянкиможе бути меншим 12 місяців).

9.Порядок обчислення плати за землю

          9.1. Підставою для нарахування земельного податкує дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майноу сфері будівництва,щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а такожза запитом відповідного контролюючого органуза місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

        9.2. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного рокуподають відповідному контролюючому органуза місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

         9.3. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітнуподаткову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

        9.4. За нововідведені земельні ділянкиабо за новоукладеними договорами оренди земліплатник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

У разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

          9.5. Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішенняпро внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58  ПодатковогокодексуУкраїни.

У разі переходу права власностіна земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності.

У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року контролюючий органнадсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

          9.6. За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової територіїкожному з таких осіб:

1) у рівних частинах - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власностікількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб-власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

2) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності;

3) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі.

За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.

          9.7. Юридична особазменшує податкові зобов'язання із земельного податку на суму пільг, які надаються фізичним особам відповідно до пункту 281.1 статті 281 цього Кодексуза земельні ділянки, що знаходяться у їх власностіабо постійному користуванніі входять до складу земельних ділянок такої юридичної особи.

Такий порядок такожпоширюється на визначення податкових зобов'язань із земельного податку юридичною особою за земельні ділянки, які відведені в порядку, встановленому Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"для безоплатного паркування (зберігання) легкових автомобілів, якими керують інваліди з ураженням опорно-рухового апарату, члени їх сімей, яким відповідно до порядку забезпечення інвалідів автомобілями передано право керування автомобілем, та законні представники недієздатних інвалідів або дітей-інвалідів, які перевозять інвалідів (дітей-інвалідів) з ураженням опорно-рухового апарату.

                                   10.Строк сплати плати за землю

         10.1. Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власностіабо права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

        10.2. Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.

        10.3. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій деклараціїна поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

         10.4. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведеніземельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

         10.5. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

         10.6. При переході права власностіна будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

          10.7. У разі надання воренду земельних ділянок(у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладеннядоговору оренди земельної ділянкиабо з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).

          10.8. Власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової територіїз дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

 

 

 

        Сільський  голова                 Т.В.Довгополюк

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                           Додаток 3.2
                   до проекту рішення 26 сесії  Педосівська сільської  ради 7 скликання

                 від 29.06.2018 року  №56

 

ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих
відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового
кодексу України, із сплати земельного податку

Пільги  встановлюються  на  2019 рік  та  вводяться в дію з 1 січня 2019 року.

Адміністративно-територіальна одиниця на яку поширюється дія рішення ради:

Код області

Код району

Код згідно з КОАТУУ

Найменування адміністративно-територіальної одиниці
або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади

05

234

0523484101

Педосівська сільська рада Погребищенського району Вінницької області

 

Група платників, категорія/цільове призначення
земельних ділянок

Розмір пільги
(відсотків суми податкового зобов’язання   за рік)

1

2

1. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, спеціалізовані санаторії України для реабілітації, лікування та оздоровлення хворих, військові формування, утворені відповідно до законів України, Збройні Сили України та Державна прикордонна служба України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів

100

Секретар сільської ради                       С.Крупка

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                 Додаток 4

                                                                           до рішення 26 сесії Педосівської

                                                                           сільської ради 7 скликання

                                                                           від «29» червня 2018р. 

                                                                          

АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК 

З РЕАЛІЗАЦІЇ СУБ’ЄКТАМИ ГОСПОДАРЮВАННЯ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ ПІДАКЦИЗНИХ ТОВАРІВ

 

         1. Платники податку

         Платниками податку є юридичні та фізичні особи-підприємці, які здійснюють реалізацію через роздрібну торговельну мережу пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, палива моторного альтернативного.

 

         2. Об’єкт оподаткування

            Об’єктом оподаткування є операції з реалізації через роздрібну торговельну мережу пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, що використовуються як компонент моторних палив, палива моторного альтернативного,автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів;

         3. База оподаткування

         Базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість) пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, що використовуються як компонент моторних палив, палива моторного альтернативного, що реалізуються через роздрібну торговельну мережу.

 

         4. Ставка податку

         Ставка податку встановлюється з 01 січня 2019 року у розмірі п’яти відсотків від вартості (з податком на додану вартість) пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, що використовуються як компонент моторних палив, палива моторного альтернативного,що реалізуються через роздрібну торговельну мережу.

         5. Податковий період

         Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю.

         Датою виникнення податкових зобов’язань щодо реалізації через роздрібну торговельну мережу пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів,  тютюну  та   промислових    замінників    тютюну,   нафтопродуктів,

скрапленого газу, речовин, що використовуються як компонент моторних палив,  палива  моторного  альтернативного  є  дата здійснення розрахункової

операції, відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а у  разі реалізації товарів фізичними особами-підприємцями, які сплачують єдиний податок є дата надходження оплати за проданий товар.

 

         6. Порядок сплати податку

         Податок сплачується за місцем  здійснення  операції з реалізації через роздрібну торговельну мережу пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, що використовуються як компонент моторних палив, палива моторного альтернативного і зараховується до сільського бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

 

         7. Строк сплати податку

         Суми податку перераховуються до сільського бюджету суб'єктами господарювання , які здійснюють реалізацію через роздрібну торговельну мережу пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, що використовуються як компонент моторних палив, палива моторного альтернативного протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України для подання податкової декларації за місячний податковий період.

 

         Інші питання щодо адміністрування акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, що використовуються як компонент моторних палив, вирішуються відповідно до норм, встановлених Податковим кодексом України.

 

 Додаток 5

До рішення 26сесії Педосівської

сільської ради 7 скликання

від «29» червня 2018р.

                                                     Ставки   єдиного податку

       1. Встановити ставки  єдиного  податку  для  фізичних  осіб підприємців які  здійснюють господарську діяльність  в  залежності від виду діяльностіпередбаченого КВЕД-2010,діяльність яких підпадав під дію статті 291 Податкового кодексу України,з розрахунку на календарний місяць в таких  розмірах:

 

 

п/п

Група

плат

ників

єдино

го подат

ку

 

 

КВЕД

 

             

                  

                             Вид діяльності

 

Ставки

Єдиного

податку для платників першої-другої груп

 

    1

 

Фізичні  особи  -  підприємці,  які  не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж  товарів  з  торговельних  місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання  побутових  послуг  населенню  і обсяг доходу   яких   протягом   календарного  року  не  перевищує 300 000 гривень;

 

у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року

 

   1.       

     1

01.61

Допоміжна діяльність у рослинництві

   10%

   2.

     1

01.62

Допоміжна діяльність у тваринництві 

   10%

   3.

     1

02.40

Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві

   10%

   4.

     1

13.92

Виробництво готових текстильних виробів, крім одягу

   10%

   5.

     1

14.13

Виробництво іншого верхнього одягу 

   10%

   6.

     1

14.14

Виробництво спіднього одягу

   10%

   7.

     1

14.19

Виробництво іншого одягу й  аксесуарів

   10%

   8.

     1

15.20

Виробництво взуття

   10%

   9.

     1

43.32

Установлення столярних виробів    

   10%

  10.

     1

45.20

Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів

   10%

  11.

     1

47.81

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями татютюновими виробами 

   10%

  12.

     1

  47.82

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям

   10%

  13.

     1

  47.89

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами

   10%

  14.

     1

95.23

Ремонт взуття та шкіряних виробів

   5%

  15.

     1

  95.11

Ремонт комп'ютерів і периферійного устатковання

    5%

  16.

     1

  95.12

Ремонт обладнання зв'язку(Включає ремонт мобільних телефонів)

    5%

  17.

     1

95.21

 Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, запису, відтворення звуку та зображення

   5%

  18.

     1

   95.22

Ремонт побутових приладів, домашнього та садового обладнання

   5%

  19.

     1

95.25

Ремонт годинників і ювелірних виробів

   5%

  20.

     1

95.29

 Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку

    5%

  21.

     1

13.30

 Оздоблення текстильних виробів

    10%

  22.

     1

81.21

 Загальне прибирання будинків

    5%

  23.

     1

74.20

 Діяльність у сфері фотографії

    5%

  24.

     1

96.01

 Прання та хімчистка текстильних і хутряних виробів

 

    5%

  25.

     1

96.02

 Надання послуг перукарнями та салонами краси

    8%

  26.

     1

96.03

 Організування поховань і надання суміжних послуг

    5%

  

   2

 

Фізичні особи-підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових,платникам єдиного податку та/або населенню,виробництво та/або продаж товарів,діяльність у сфері  ресторанного господарства за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

-не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

- обсяг доходу не перевищує 1 500 000 грн.

у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року

 27.

    2

  01.11

Допоміжна діяльність у рослинництві

    10%

 28.

    2

  01.12

Вирощування рису

    10%

 29.

    2

  01.13

Вирощування овочів та баштанних культур, коренеплодів та бульбоплодів

    10%

 30.

    2

  01.15

Вирощування тютюну

    10%

 31.

    2

  01.16

Вирощування прядивних культур

    10%

 32.

    2

  01.19

Вирощування інших однорічних і дворічних культур

    10%

 33.

    2

  01.21

Вирощування винограду

    10%

 34.

 

  01.24

Вирощування зерняткових та кісточкових фруктів

    10%

 35.

    2

  01.25

Вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев та чагарників

    10%

 36.

    2

  01.28

Вирощування пряних, ароматичних та лікарських культур

    10%

 37.

    2

  01.63

Післяурожайна діяльність

    10%

 38.

    2

  01.64

Оброблення насіння для відтворення

    10%

 39.

    2

  01.49

Розведення інших тварин

    10%

 40.

    2

  01.46

Розведення свиней

    10%

 41.

    2

  01.47

Розведення свійської птиці

    10%

 42.

    2

  03.22

Прісноводне рибництво (аквакультура)

    10%

 43.

    2

01.50

Змішане сільське господарство

    10%

 44.

    2

01.61

Допоміжна діяльність у рослинництві

    15%

 45.

    2

01.62

Допоміжна діяльність у тваринництві

    15%

 46.

    2

02.40

Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві

    15%

 47.

    2

03.12

Прісноводне рибальство

    10%

 48.

    2

03.22

Прісноводне рибництво (аквакультура)

    10%

 49.

    2

10.61

Виробництво продуктів борошномельно-круп’яної промисловості

    10%

 50.

    2

13.92

Виробництво готових текстильних виробів, крім одягу

    15%

 51.

    2

14.13

Виробництво іншого верхнього одягу   

    15%

 52.

    2

14.14

Виробництво спіднього одягу

    15%

 53.

    2

14.19

Виробництво іншого одягу й  аксесуарів

    15%

 54.

    2

15.20

Виробництво взуття

    15%

 55.

    2

  16.10

Лісопильне та стругальне виробництво

    15%

 56.

    2

  16.22

Виробництво щитового паркету

    10%

 57.

    2

  16.23

Виробництво інших дерев'яних будівельних конструкцій  і столярних виробів

    10%

 58.

    2

   23.61

Виготовленнявиробів із бетону для будівництва

    10%

 59.

    2

   43.91

Покрівельні роботи

    10%

 60.

    2

    23.69

Виробництво інших виробів із бетону, гіпсу та цементу

    10%

 61.

    2

    23.70

 Різання, оброблення та оздобленнядекоративного та будівельного каменю

    10%

 62.

    2

 25.12

Виробництво металевих дверей і вікон

    15%

63.

    2

25.99

Виробн ицтво  інших металевих виробів,н.в.і.у.

     20%

 64.

    2

   43.32

 

Установлення столярних виробів (Включає монтаж (установлення)  металевих вікон, дверей, воріт  власного виробництва.)

    15%

 65.

    2

   33.12

Ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення

    12%

 66.

    2

   33.19

Ремонт і технічне обслуговування інших машин і устаткування

    12%

 67.

    2

   33.20

Установлення та монтаж машин і устаткування

    12%

 68.

    2

   95.22

Ремонт побутових приладів, домашнього та садового обладнання

    12%

 69.

    2

   31.09

 Виробництво інших меблів

    10%

 70.

    2

   95.24

Ремонтмеблів і домашнього начиння

    10%

 71.

    2

   32.91

Виробництво мітел і щіток

     5%

 72.

    2

   22.19

Виробництво інших гумових виробів

     5%

 73.

    2

 36.00

Забір, очищення та постачання води 

    15%

 74.

    2

 41.20

Будівництво житлових і нежитлових будівель 

    20%

 75.

    2

 42.21

Будівництво трубопроводів

    20%

 76.

    2

 43.21

Електромонтажні роботи

    15%

 77.

    2

 43.31

Штукатурні роботи

    15%

 78.

    2

 43.34

Малярні роботи та скління

    15%

 79.

    2

 45.11

Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами

    20%

 80.

    2

 45.20

Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів

    20%   

 81.

    2

 45.32

Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів

    20%

 82.

    2

 45.40

Торгівля мотоциклами, деталями та приладдям до них, технічне обслуговування та ремонт мотоциклів

    20%

 83.

    2

 46.11

Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами

    20%

 84.

    2

 46.19

 

Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту

    20%

 85.

    2

 46.21

Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин

   20%

 86.

    2

 46.73

Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням

   20%

 87.

    2

 46.75

Оптова торгівля хімічними продуктами

   20%

 88.

    2

 46.61

Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткуванням

   20%

 89.

    2

 46.90

Неспеціалізована оптова торгівля 

   20%

 90.

    2

 47.11

Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами 

 

    20%

 91.

    2

 47.19

Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах

    20%

 92.

    2

 47.73

Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах

    20%

 93.

    2

 47.52

Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах 

    20%

 94.

    2

 47.61

Роздрібна торгівля книгами в спеціалізованих магазинах

   15%

 95.

    2

 47.42

Роздрібна торгівля  телекомунікаційним устаткуванням у спеціалізованих магазинах

   20%

 96.

    2

   47.53

Роздрібна торгівля килимами, килимовими виробами, покриттям для стін і підлоги в спеціалізованих магазинах

   20%

 97.

    2

   47.64

Роздрібна торгівля спортивним інвентарем у спеціалізованих магазинах

   20%

 98.

    2

   47.65

Роздрібна торгівля іграми та іграшками в спеціалізованих магазинах

   20%

 99.

    2

   47.76

Роздрібна торгівля  квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах

   20%

 100.

    2

   47.78

Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах

   20%

 101.

    2

   82.99

Надання інших допоміжних комерційних послуг, не віднесених до інших угруповань(Включає перепродаж стартових пакетів та скретч-карток поповнення рахунку мобільного зв’язку без активації послуги зв’язку.)

  10%

 102.

    2

  47.79

Роздрібна торгівля уживаними товарами в магазинах 

   15%

 103.  

    2

    47.91

Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет

   20%

 104.

    2

    47.99

Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами

   10%

 105.        

      2

  47.81

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами

   20%

106.

    2

47.82

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям

   20%

107.

    2

47.89

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами

   20%

108.

    2

  95.23

Ремонт взуття та шкіряних виробів   

   10%

109.

    2

    95.11

Ремонт комп'ютерів і периферійного устаткування

   10%

110.

    2

  95.21

Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, запису, відтворення звуку та зображення

   10%

111.

    2

  95.22

Ремонт побутових приладів, домашнього та садового обладнання

   10%

112.

    2

  95.25

Ремонт годинників і ювелірних виробів

   15%

113.

    2

   95.29

Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку

   10%

114.

    2

  13.30

Оздоблення текстильних виробів  особистого вжитку

   10%

115.

    2

95.12

Ремонт обладнання зв'язку(Включає ремонт мобільних телефонів)

   10%

116.

 

    2

  55.10

Діяльність готелів і подібних засобів із тимчасового розміщування

   10%

117.

    2

  56.29

Інша діяльність із постачання готових страв

   15%

118.

    2

  56.21

Постачання готових страв для подій

   10%

119.

    2

  49.31

Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення 

   20%

 

120.

    2

 49.32

Надання послуг таксі

   15%

121.

    2

 49.39

Інший пасажирський наземний транспорт, не віднесений до інших угруповань

   10%

122.

    2

 49.41

Діяльність вантажного автомобільного транспорту

   15%

123.

    2

 52.29

Інша допоміжна діяльність у галузі транспорту

   15%

124.

    2

 68.20

Надання в оренду та експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна(житлові приміщення,загальна площа яких не перевищує 100кв.м.,нежитлові приміщення(споруди,будівлі та/або їх частини,загальна площа яких не перевищує 300 кв.м.

   10%

125.

2

 77.11

Надання в орендуавтомобілів і легкових автотранспортних засобів

   10%

126.

2

 77.12

Надання в орендувантажних автомобілів

   10%

127.

2

 77.31

Надання в орендусільськогосподарських машин і устаткування

   15%

128.

2

 77.33

Надання в орендуофісних машин і устаткування, включаючи комп'ютери

   20%

129.

2

   77.39

Надання в орендуінших машин, устаткування та товарів, не віднесених до інших угруповань

   10%

130.

2

 62.02

Консультування з питань інформатизації

   10%

131.

2

 62.01

Комп'ютерне програмування

   15%

132.

2

  62.03

Діяльність із керування комп'ютерним устаткуванням

   15%

133.

2

  63.11

Оброблення даних, надання послуг із розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність

   15%

 134.

2

73.20

Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки

   10%

 135.

2

  02.40

Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві

   10%

 136.

2

  70.22

Консультування з питань комерційної діяльності й керування

    8%

 137.

     2

 59.11

Виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм

   15%

 138.

2

 73.11

Рекламні агентства

   15%

 139.

2

 73.12

Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації

   15%

 140.

 

   71.11

Діяльність у сфері архітектури

   15%

 141.

     2

   71.12

Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг із технічного консультування в цих сферах

    8%

 142.

2

   74.90

Інша професійна, наукова та технічна діяльність, не віднесена до інших угруповань

   8%

 143.

2

 74.20

Діяльність у сфері фотографії

    8%

 144.

2

 74.30

Надання послуг із перекладу 

   10%

 145.

2

 59.20

Видання звукозаписів

   20%

 146.

2

   63.99

Надання інших інформаційних послуг, не віднесених до інших угруповань

    8%

 147.

2

   69.10

Діяльність у сфері права    (Включає надання консультацій щодо судово-правових питань суб'єктами без статусу адвоката.)

    20%

148.

2

   73.12

Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації

     8%

149.

2

   74.10

Спеціалізована діяльність із дизайну

     8%

150.

2

   82.30

Організуванняконгресів і торговельних виставок

    10%

151.

2

   82.99

Надання інших допоміжних комерційних послуг, не віднесених до інших угруповань

    10%

152.

2

    85.32

Професійно-технічна освіта

    10%

153.

2

    85.51

Освіта у сфері спорту та відпочинку

    10%

154.

2

    85.52

Освіта у сфері культури

    10%

155.

2

    85.59

Інші види освіти, не віднесені до інших угруповань

    10%

156.

2

  86.21

Загальна медична практика

    8%

157.

2

  86.22

Спеціалізована  медична практика

    8%

158.

2

  86.23

Стоматологічна практика

    8%

159.

2

  86.90

Інша діяльність у сфері охорони здоров’я людини

    8%

160.

2

 75.00

Ветеринарна діяльність

    10%

161.

2

 88.10

Надання соціальної допомоги без забезпечення проживання для людей похилого віку та інвалідів 

    8%

162.

2

 38.11

Збирання безпечних відходів

    10%

163.

2

 59.11

Виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм

    10%

164.

2

   58.29

Видання іншого програмного забезпечення

    15%

165.

2

   58.21

Видання комп'ютерних ігор

    15%

166.

2

 90.01

Театральна та концертна діяльність

    10%

167.

2

 90.03

Індивідуальна мистецька діяльність 

    10%

168.

2

 93.12

Діяльність спортивних клубів

    10%

169.

2

 96.01

Прання та хімчистка текстильних і хутряних виробів  

    10%

170.

2

 96.02

Надання послуг перукарнями та салонами краси

    15%

171.

2

 96.03.

Організування поховань і надання суміжних послуг

    10%

172.

2

 93.13

Діяльність фітнес-центрів

    10%

 2.Суб’єкти підприємницької діяльності –фізичні особи- платники єдиного податку першої та другої груп сплачують єдиний  податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа ( включно ) поточного місяця.Такі платники єдиного податку можуть здійснити  оплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий ( звітний ) період ( квартал , рік ), але не більш як до кінця поточного звітного року.

3.Сплата єдиного податку  здійснюється за місцем податкової адреси.

4.Платники єдиного податку  першої та другої груп та платники єдиного податку третьої групи ( фізичні особи – підприємці ) які не є платниками податку  на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками  робочого дня, відображення  отриманих доходів.

5.Податковим  ( звітним ) періодом для платників єдиного податку першої та другої групи є календарний рік.

6.Податковий ( звітний ) період починається з першого числа першого місяця  податкового ( звітного ) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового ( звітного ) періоду.

7.Платники єдиного податку першої групи подають до органу державної податкової служби податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений   для річного податкового ( звітного ) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені пунктом 295.1 статті  295 Податкового кодексу України. Така податкова декларація подається , якщо платник єдиного податку не допустив перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у пункті 291.4 статті 291 Податкового кодксу України, або самостійно не перейшов на сплату єдиного податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої групи.

8.Платники єдиного податку другої групи подають до органу державної податкової служби податкову декларацію платника єдиного податки у строки, встановлені Податковим кодексом України.

9.Податкова декларація подається до органу державної податкової служби за місцем податкової адреси.

10.У разі  здійснення платниками єдиного податку першої та другої груп кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких  видів господарської діяльності.

11.У разі здійснення платниками єдиного податку першої та другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї  сільської, селищної або міської ради застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений цією статтею для відповідної групи  таких платників єдиного податку.

 

 

12.Суб’єкти підприємницької діяльності – фізичні  особи зобов’язані  у передбачених законом випадках порядку одержати ліцензію на здійснення певних видів господарської діяльності.  

 

                                                                                                                        Сільський голова                                         Т.В.Довгополюк

 

 

 
 

                                                                                                                                                 

У К Р А Ї Н А

ПЕДОСІВСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

Погребищенського району

ВІННИЦЬКОЇ   ОБЛАСТІ

 

 

Рішення 11-ї сесії 7 скликання Педосівської  сільської ради від 11.10.2016року

 

Рішення №84»Про внесення змін до сільського бюджету по загальному фонду 2016р.

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «відсутня»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

 

 

Рішення №85» Про внесення змін до сільського бюджету по загальному фонду 2016р.»

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «відсутня»

8.Волошин Я.В. –«відсутній«

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

                       

 

 

Рішення №86» «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянину Волошину  Якову  Володимировичу.

Результати поіменного голосування депутатів :

 

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній«

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «


 
 

                                                                                                                                                 

У К Р А Ї Н А

ПЕДОСІВСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

Погребищенського району

                                                                 ВІННИЦЬКОЇ   ОБЛАСТІ

 

22209 с.Педоси,вул.Цетральна,5 тел.(04346) 2-74-25 E-mal:pedsr@ukr.net

     

 

                                               РІШЕННЯ №79                 10-ї позачергової  сесія

         від 13.09.2016року                                                         7скликання       

         Про затвердження Положення про

          впровадження та експлуатацію в

Педосівській сільській раді системи

електронних закупівель.

 

 

 

                                Розглянувши клопотання сільського голови відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про публічні закупівлі», розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.05.2015року №501-р «Про реалізацію пілотного проекту щодо впровадження процедури електронних закупівель товарів», з метою забезпечення прозорості та відкритості закупівель, формування конкретного середовища та запобігання проявам корупції  і зловживання службовим становищем сільська рада ВИРІШИЛА:

 

1.Затвнрдити Положення про впровадження та експлуатацію в Педосівській сільській раді системи електронних закупівель, що додається.

2.Встановити, що всі товари,роботи і послуги ,вартість яких перевищує суми визначеної Законом України «Про публічні закупівлі» закуповуються розпорядником та одержувачами місцевих коштів в Педосівській сільській раді згідно з Положенням.

3Розмісти це рішення на офіційному веб - сайті сільської ради.

4.Організацію виконання рішення покласти на керівників розпорядників та одержувачів  місцевих коштів установ та підприємств  Педосівської сільської ради.

5.Контроль за виконанням даного рішення покласти на сільського голову Довгополюк Т.В.

 

 

 

Сільський голова                               Т.В.Довгополюк


                                       Додаток

   до рішення 10-ї позачергової сесії Педосівськоїсільської ради 7скликання

         від   13.0.2016р. №79

 

Положення

про впровадження та експлуатацію в Педосівській сільській раді

системи електронних закупівель

1. Загальні положення

1.1. Це Положення встановлює загальний порядок організації придбання товарів, робіт і послуг, очікувана вартість закупівлі яких не перевищує суму, визначену статтею 2 Закону України «Про публічні закупівлі».

1.2. В даному  Положенні наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

електронний майданчик– апаратно-програмний комплекс (програмне забезпечення), що функціонує в мережі Інтернет, який забезпечує замовникам безоплатну реєстрацію та користування сервісами системи електронних закупівель з автоматичним обміном інформацією щодо процесу закупівлі товарів, робіт, послуг на електронних майданчиках;

аукціон– здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця згідно з процедурою, встановленою цим Положенням;

закупівля– придбання замовником товарів, робіт, послуг на електронних майданчиках у порядку, встановленому цим Положенням;

користувач системи– суб’єкт господарювання, який зареєструвався в системі електронних закупівель;

суб’єкт господарювання- учасник процедури закупівель, замовник;

електронна система закупівель- інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує проведення процедур закупівель, створення, розміщення, оприлюднення та обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами;

Термін «учасник процедури закупівель» та «замовник» вживаються в цьому Положенні у значенні, наведеному в Законі України «Про публічні закупівлі».

2. Сфера застосування Положення

2.1. Це Положення застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт і послуг за умови, що вартість закупівлі товару (товарів), робіт і послуги (послуг) дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та не перевищує для закупівлі товарів і послуг 200 тисяч гривень, а для  робіт - 1 мільйон 500 тисяч гривень.

2.2. Дія цього Положення не поширюється на закупівлю товарів, робіт та послуг:

- з розрахунково-касового обслуговування при здійсненні банківських операцій;

- товарів, робіт і послуг за кошти кредиторів, позик, що надані міжнародними фінансовими організаціями, та тих, що надаються нерезидентами;

- послуг, необхідних для здійснення місцевих запозичень, управління, обслуговування і погашення місцевого боргу;

- банківських послуг;

- адміністративних послуг;

- товарів, робіт і послуг, пов’язаних із участю посадових осіб сільської ради та її виконавчого комітету  у міжнародних заходах з метою представництва села;

- товарів, робіт і послуг, на які встановлено фіксовані та регульовані ціни;

- товарів, робіт і послуг, закупівля яких становить державну таємницю відповідно до Закону України «Про державну таємницю»;

- послуги з організації концертних програм та театральних вистав;

- товарів, робіт і послуг, пов’язаних із участю посадових осіб сільської ради та її виконавчого комітету у загальноміських офіційних заходах з нагоди державних, міських свят та знаменних дат;

- проведення культурно-мистецьких акцій, інформаційно-просвітницьких заходів як в Україні, так і за її межами (виставки, виступи художніх колективів, конференції, виготовлення фільмів, відеороликів);

- проведення учнівських олімпіад, конкурсів, конференцій, міжгалузевих та спортивних заходів тощо;

- аварійні роботи мереж централізованого опалення, гарячого і холодного водопостачання, каналізації, електричних мереж, ліфтового господарства;

- послуг на підставі договору цивільно-правового характеру;

- інші товари, роботи і послуги, перелік яких наведено у ч.3,ч.4 ст.2 Закону України «Про публічні закупівлі»;

- якщо аукціон було двічі відмінено через відсутність пропозицій, на умовах, зазначених в оголошенні про проведення закупівлі.

3. Реєстрація в системі електронних закупівель

3.1. Замовник реєструється в системі у відповідності до регламенту роботи електронного майданчика, обраного ним.

3.2. Замовник має право зареєструватись на декількох електронних майданчиках.

                              4. Порядок здійснення закупівель

4.1. Замовник з метою придбання визначених товарів, робіт, послуг оприлюднює в системі звіт про укладенні договори (звіт про укладений договір).

4.2. В звіті замовник зазначає:

- найменування замовника, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження;

- вартість товару, роботи чи послуги;

- найменування предмета закупівлі та код відповідно до державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-2010, єдиного закупівельного словника CPV, Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д.1.1-1:2013;

- кількість товарів, обсяг робіт, послуг;

- місце поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

- строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

- технічні та/або якісні характеристики закупівлі;

- іншу необхідну інформацію.

4.3. Одночасно з розміщенням звіту замовник повинен оприлюднити в системі повідомлення про рішення укладання договору та договір на придбання товару, виконання робіт, надання послуг.

4.4. Замовник оприлюднює інформацію по закупівлі в системі у строки визначенні Законом України «Про публічні закупівлі».

4.5. У разі винятку замовник керуючись статтею 35 Закону України «Про публічні закупівлі» застосовує переговорну процедуру. Обґрунтування для застосування переговорної процедури замовник використовує відповідно до умов частини другої статті 35 Закону України «Про публічні закупівлі»та укладає договір про закупівлю після проведення переговорів з одним або кількома учасниками. Під час проведення переговорів вимагає від учасника подання ним підтвердженої документально інформації про відповідність кваліфікаційним вимогам відповідно до статті 16 цього Закону.

Має право укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі у строк не раніше ніж через 10 днів (п’ять днів - у разі застосування переговорної процедури закупівлі з підстав, визначених пунктом 3 частини другої цієї статті, а також у разі закупівлі нафти, нафтопродуктів сирих, електричної енергії, послуг з її передання та розподілу, централізованого постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, послуг з централізованого опалення, послуг поштового зв’язку, поштових марок та маркованих конвертів, телекомунікаційних послуг, у тому числі з трансляції радіо- та телесигналів, послуг з централізованого водопостачання та/або водовідведення та послуг з перевезення залізничним транспортом загального користування) з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.

4.6. У разі технічної та економічної потреби (винятку), маючи за мету отримати конкурентну ціну, замовник застосовує допорогову закупівлю керуючись наказом ДП «Зовнішторгвидав України» вiд 13.04.2016 N35 «Про затвердження Порядку здійснення допороговuх закупівель». Оприлюднює інформацію по закупівлі в системі у строки визначенні Законом України «Про публічні закупівлі».

Договір на придбання товару, робіт, послуг укладається між замовником і переможцем не раніше ніж через 2 робочі дні та не пізніше 20 робочих днів з моменту оприлюднення інформації про визначення переможця, а в разі скорочених закупівель не раніше ніж 1 робочий день та не пізніше 5 робочих днів з моменту оприлюднення інформації про визначення переможця.

Після укладення договору на придбання товарів, робіт, послуг замовник зобов’язаний його оприлюднити в системі протягом 2 робочих днів з моменту його укладення з урахуванням вимог законодавства України.

У випадку неукладення договору протягом строку, визначеного в пункті 4.6 цього Положення, замовник проводить розгляд пропозиції наступного учасника, якого визначила система з тих, що залишилися, та діє у порядку, передбаченому главою 4 цього Положення.

У разі якщо аукціон визнаний таким, що не відбувся в зв’язку з відсутністю пропозицій, замовник повторно оголошує про проведення закупівлі у порядку, передбаченому наказом ДП «Зовнішторгвидав України» вiд 13.04.2016 N35 «Про затвердження Порядку здійснення допорогових закупівель».

4.7. Якщо вартість закупівлі товару (товарів), робіт і послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а для  робіт 1 мільйон 500 тисяч гривень – Замовник проводить відкриті торги згідно статті 20 Закону України «Про публічні закупівлі».

5. Порядок оскарження результатів закупівель

5.1. Користувач Системи, права та інтереси якого порушені в процесі проведення закупівель, має право оскаржити такі рішення, дії або бездіяльність протягом 1 робочого дня з моменту їх вчинення.

5.2. Скарга подається користувачем Системи в електронній формі через сервіс Системи та повинна містити таку інформацію:

- ідентифікаційні дані особи, що подала скаргу (найменування, код ЄДРПОУ- для юридичних осіб-резидентів; ПІБ, місце реєстрації (проживання) - для фізичних осіб; найменування, реєстраційний номер, країна резиденства - для юридичних осіб-нерезидентів);

- номер оголошення про проведення закупівель, які оскаржуються;

- підстави подання скарги (обставини, з яких скаржник вбачає порушення закупівлі);

- вимоги до особи, дії якої оскаржуються, та їх обґрунтування.

5.3. Особа, дії якої оскаржуються, не пізніше 2 робочих днів з моменту реєстрації скарги в Системі та до моменту укладення договору за результатом проведених закупівель, зобов’язана її розглянути з прийняттям рішення про наявність або відсутність порушень закупівлі, заходи, що вживатимуться для їх усунення, та оприлюднити в Системі. У випадку пропуску терміну, скарга може бути залишена без розгляду.

5.4. До розгляду скарги для отримання консультації можуть залучатися експерти та спеціалісти, які не є пов’язаними особами та володіють спеціальними знаннями, необхідними для професійного та неупередженого розгляду скарги.

5.5. Процес розгляду скарги не зупиняє процес проведення закупівель.

                                                    6. Прикінцеві положення

6.1. Це Положення набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення.

 

Секретар Педосівськоїсільської ради                                             С.В.Крупка








ДОДАТОК 2








до рішення №79 від 13.09.2016р.






                                                                                            10-ї позачергової сесії 7скликання                                                 






 






 






  

Положення про тендерний комітет Педосівської сільської ради Вінницької області

I. Загальні положення

1.1. Це Положення розроблено відповідно до статей 8 і 11 Закону "Про публічні закупівлі" (далі - Закон) і визначає правовий статус, загальні організаційні та процедурні засади діяльності тендерного комітету та уповноваженої особи (осіб), а також їх права, обов'язки та відповідальність.

1.2. Тендерний комітет (далі - комітет) - службові (посадові) та інші особи Педосівськоїсільської ради призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із Законом.

1.3. Уповноважена особа (особи) - службова, посадова та інша фізична особа замовника, визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із Законом на підставі власного розпорядчого рішення або трудового договору (контракту).

1.4. Замовником не може бути одночасно визначено відповідальними за організацію та проведення одних і тих самих процедур закупівель тендерний комітет та уповноважену особу (осіб).

1.5. Метою створення комітету є організація та проведення процедур закупівель на засадах колегіальності та неупередженості.

1.6. Метою діяльності уповноваженої особи (осіб) є організація та проведення процедур закупівлі в інтересах Педосівськоїсільської ради на засадах об'єктивності та неупередженості.

1.7. Комітет і уповноважена особа (особи) у своїй діяльності керуються Законом, іншими нормативно-правовими актами з питань публічних закупівель та цим Положенням.

II. Засади діяльності тендерного комітету

2.1. Педосівська сільська рада Вінницької області для організації та проведення процедур закупівель може утворити один або декілька комітетів у залежності від особливостей своєї діяльності.

Склад комітету, зміни до складу та положення про нього затверджуються рішенням Педосівськоїсільської ради. До складу комітету входять не менше п'яти осіб. У разі якщо кількість службових (посадових) осіб у штатній чисельності працівників замовника є менше ніж п'ять осіб, до складу комітету мають входити всі службові (посадові) особи замовника.

2.2. До складу комітету не можуть входити посадові особи та представники учасників, члени їхніх сімей, а також народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим та депутати міської, районної у місті, районної, обласної ради.

Членство в комітеті не повинно створювати конфлікт між інтересами замовника та учасника чи між інтересами учасників процедури закупівлі, наявність якого може вплинути на об'єктивність і неупередженість прийняття рішень щодо вибору переможця процедури закупівлі.

2.3. Керівництво роботою комітету здійснює його голова, який призначається Педосівськоїсільською радоюта може мати право на підписання договорів про закупівлю у разі надання таких повноважень замовником, оформлених відповідно до законодавства.

2.4. Голова комітету призначає заступника (заступників) голови, секретаря з числа членів комітету та визначає функції кожного члена комітету.

У разі відсутності голови комітету його обов'язки виконує заступник голови комітету (якщо призначено кількох заступників голови комітету, то голова визначає серед них виконуючого обов'язки голови комітету на період своєї відсутності).

За відсутності секретаря комітету його обов'язки виконує інший член комітету, визначений його головою.

Рішення голови комітету щодо призначення заступника (заступників) голови та секретаря комітету, визначення функцій кожного члена комітету та вирішення інших питань заносяться до протоколу засідання комітету.

2.5. Формою роботи комітету є засідання, яке є правомочним за присутності на ньому не менше двох третин членів комітету.

Засідання комітету скликаються головою комітету та проводяться у разі потреби.

Перелік питань, що підлягають розгляду на засіданні комітету, та порядок денний доводяться до відома членів комітету до початку засідання.

2.6. Рішення з питань, що розглядаються на засіданнях комітету, приймаються простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів голос голови комітету є вирішальним.

Рішення комітету оформлюється протоколом, який підписується всіма членами комітету, присутніми на засіданні. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на його засіданні, з кожного питання.

У разі відмови члена комітету підписати протокол про це зазначається у протоколі з обґрунтуванням причин відмови.

2.7. Комітет відповідає за організацію та проведення процедур закупівель.

У процесі роботи він забезпечує реалізацію таких функцій:

планування закупівель, складання та затвердження річного плану закупівель;

здійснення вибору процедури закупівлі та її проведення;

забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця;

забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом;

забезпечення оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно доЗакону;

надання роз'яснення особам, що виявили намір взяти участь у процедурі закупівель, щодо змісту тендерної документації у разі отримання відповідних запитів;

здійснення інших дій, передбачених Законом.

2.8. Голова, секретар та інші члени комітету можуть пройти навчання з питань організації та здійснення закупівель.

2.9. Члени комітету мають право:

брати участь у плануванні видатків і визначенні потреби у товарах, роботах та послугах, що будуть закуповуватися;

аналізувати та/або отримувати інформацію щодо виконання договорів, укладених відповідно до Закону;

виносити питання на розгляд комітету;

прийняти рішення з оформленням відповідного протоколу комітету щодо необхідності виправлення технічних (механічних, формальних) помилок, допущених при внесенні інформації про закупівлю, яка оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу;

одержувати від структурних підрозділів замовника інформацію, необхідну для проведення процедур закупівель;

уносити свою окрему думку до протоколів засідань комітету;

ініціювати створення робочих груп з числа службових (посадових) та інших осіб структурних підрозділів замовника з метою складання технічних вимог до предмета закупівлі, підготовки проектів договорів тощо;

здійснювати інші дії, передбачені Законом.

2.10. Члени комітету зобов'язані:

брати участь у всіх його засіданнях особисто;

організовувати та проводити процедури закупівель;

забезпечувати рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця;

дотримуватися норм законодавства у сфері публічних закупівель та цього Положення;

здійснювати інші дії, передбачені Законом.

2.11. Голова комітету:

організовує роботу комітету;

приймає рішення щодо проведення засідань комітету;

визначає дату і місце проведення засідань комітету;

пропонує порядок денний засідань комітету;

веде засідання комітету;

уносить на розгляд керівника замовника пропозиції щодо змін у складі комітету;

здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.

2.12. Секретар комітету забезпечує:

ведення та оформлення протоколів засідань комітету;

оперативне інформування членів комітету стосовно організаційних питань його діяльності;

за дорученням голови комітету виконання іншої організаційної роботи;

зберігання документів щодо здійснення публічних закупівель;

дотримання вимог законодавства з питань діловодства під час роботи з документами;

розміщення інформації про публічні закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу через авторизовані електронні майданчики;

виконання інших повноважень відповідно до законодавства.

2.13. Голова комітету несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій.

2.14. За порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, розробленими відповідно до Закону, члени комітету несуть відповідальність згідно із законами України.







2.15. Голова та секретар комітету несуть відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель для загального доступу.

III. Засади діяльності та вимоги до уповноваженої особи (осіб)

3.1. Уповноважена особа здійснює діяльність на підставі рішення (наказу) Педосівськоїсільської ради Вінницької області або трудового договору (контракту) у відповідності до норм трудового законодавства.

У разі укладення трудового договору такий договір може укладатися на встановлений чи невизначений строк за погодженням Педосівськоїсільської ради Вінницької області та уповноваженої особи (осіб) або на час організації та проведення процедур (процедури) закупівель.

Уповноважена особа (особи) може мати право на підписання договорів про закупівлю у разі надання Педосівською сільською радою Вінницької області таких повноважень, оформлених відповідно до законодавства.

3.2. Не можуть визначатися уповноваженими особами посадові особи та представники учасників, члени їхніх сімей, а також народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим та депутати міської, районної у місті, районної, обласної ради.

3.3. Під час організації та проведення процедур закупівель уповноважена особа (особи) не повинна створювати конфлікт між інтересами замовника та учасників чи між інтересами учасників процедури закупівлі, наявність якого може вплинути на об'єктивність і неупередженість прийняття рішень щодо вибору переможця процедури закупівлі.

У разі наявності зазначеного конфлікту уповноважена особа (особи) інформує про це Замовника, як(а)ий приймає відповідне рішення щодо проведення процедури без участі такої особи.

3.4. Педосівська сільська рада Вінницької області має право визначити одну, двох чи більше уповноважених осіб у залежності від обсягів закупівель.

3.5. У разі визначення однієї уповноваженої особи Педосівська сільська радамає право визначити особу, яка буде виконувати обов'язки уповноваженої особи в разі її відсутності (під час перебування на лікарняному, у відрядженні або відпустці).

3.6. Уповноважена особа (особи) повинна мати:

вищу освіту;

не менше двох років досвіду роботи у сфері закупівель;

належний обсяг знань чинного законодавства у сфері публічних закупівель та практику його застосування.

У залежності від обсягів та предмета закупівлі уповноваженій особі (особам) доцільно орієнтуватися в одному чи декількох питаннях:

в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру;

у чинних стандартах та технічних умовах товарів, робіт і послуг, які закуповуються Педосівською сільською радою;

у видах, істотних умовах та особливостях укладення догорів про закупівлю товарів, робіт і послуг тощо.

3.7. Оплата праці уповноваженої особи (осіб) здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів. Розмір заробітної плати уповноваженої особи (осіб) визначається у трудовому договорі (контракті) відповідно до вимог законодавства.

3.8. У разі визначення двох і більше уповноважених осіб Педосівська сільська радаможе прийняти рішення щодо створення відповідного окремого структурного підрозділу та визначити керівника, який організовує роботу такого підрозділу.

3.9. Уповноважена особа (особи) під час виконання своїх функцій керується наступними принципами:

добросовісна конкуренція серед учасників;

максимальна економія та ефективність;

відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівлі;

недискримінація учасників;

об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій;

запобігання корупційним діям і зловживанням.

3.10. Уповноважена особа (особи):

складає та затверджує річний план закупівель;

здійснює вибір процедури закупівлі;

проводить процедури закупівель;

забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця;

забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом;

забезпечує оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до вимог Закону;

представляє інтереси замовника з питань, пов'язаних із здійсненням закупівель, зокрема під час перевірок і контрольних заходів, розгляду скарг і судових справ;

надає в установлений строк необхідні документи та відповідні пояснення;

аналізує виконання договорів, укладених згідно із Законом;

здійснює інші дії, передбачені Законом, трудовим договором (контрактом) або розпорядчим рішенням замовника.

3.11. Уповноважена особа (особи) має право:

брати участь у плануванні видатків і визначенні потреби в товарах, роботах і послугах, що будуть закуповуватися;

пройти навчання з питань організації та здійснення закупівель;

ініціювати створення робочих груп з числа службових (посадових) та інших осіб структурних підрозділів Педосівськоїсільської ради з метою складання технічних вимог до предмета закупівлі, оцінки поданих тендерних пропозицій, підготовки проектів договорів тощо;

приймати рішення, узгоджувати проекти документів, зокрема договору про закупівлю з метою забезпечення його відповідності умовам процедури закупівлі, та підписувати в межах своєї компетенції відповідні документи;

вимагати та отримувати від службових осіб і підрозділів Педосівськоїсільської ради інформацію та документи, необхідні для виконання завдань (функцій), пов'язаних з організацією та проведенням процедур закупівель;

брати участь у проведенні нарад, зборів з питань, пов'язаних з функціональними обов'язками уповноваженої особи (осіб);

давати роз'яснення і консультації структурним підрозділам замовника в межах своїх повноважень з питань, що належать до компетенції уповноваженої особи (осіб);

здійснювати інші дії, передбачені Законом.

3.12. Уповноважені особа (особи) зобов'язана:

дотримуватися норм чинного законодавства у сфері публічних закупівель та цього Положення;

організовувати та проводити процедури закупівель;

забезпечувати рівні умови для всіх учасників процедур закупівель;

у встановленому Законом порядку визначати переможців процедур закупівель.

3.13. Уповноважена особа (особи) несе персональну відповідальність:

за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України;

за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу;

за порушення вимог, визначених Законом у сфері публічних закупівель.







 






 






Голова тендерного комітету                          Т.В.Довгополюк

 
 

                                                                                                                                                 

У К Р А Ї Н А

ПЕДОСІВСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

Погребищенського району

                                                                 ВІННИЦЬКОЇ   ОБЛАСТІ

 

22209 с.Педоси,вул.Цетральна,5 тел.(04346) 2-74-25 E-mal:pedsr@ukr.net

     

 

                                               РІШЕННЯ №78                 10-ї позачергової  сесія

         від 13.09.2016року                                                         7скликання       

         Про затвердження тендерного комітету

          з організації та проведення процедурних

          закупівель товарів, робіт  та послуг за

         державні  кошти Педосівської сільської ради

 

 

 

                                   Для організації та проведення процедур закупівель,відповідно до Закону України »Про  публічні закупівлі «, Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 30.03.2016р. №557 «Про затвердження примірного Положення про тендерний комітет або уповноважену особу (осіб)»,керуючись ст.ст.25,26,59,73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,сільська рада  ВИРІШИЛА:

 

1.Затвердити склад тендерного комітету   з організації та проведення процедурних закупівель товарів, робіт  та послуг за   державні  кошти Педосівської сільської ради.   додаток 1

 

 

2.Затвердити Положення про тендерний комітет Педосівської сільської ради.

  додаток 2

 

 

 

 

                         Сільський голова                         Т.В.Довгополюк

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                        Додаток 1

 

                                                  До рішення №78

                                       10-ї позачергової сесії 7скликання                  

                                        від 13.09.2016р.

 

 

 

                                                         СКЛАД                                                                            тендерного комітету   з організації та проведення процедурних закупівель товарів, робіт  та послуг за   державні  кошти Педосівської сільської ради.  

 

 

 

 

               1.Довгополюк Тамара Василівна – голова тендерного комітету

 

               2.Ремарчук  Наталія Іванівна – заступник голови тендерного комітету

 

               3.Крупка  Світлана  Василівна – секретар тендерного комітету

 

               4.Петришина  Ілона  Володимирівна – член тендерного комітету

 

              5.Косачок  Тетяна Станіславівна - член тендерного комітету

 

 

 

 

 

 

 

                      Секретар сільської ради                            С.В.Крупка


 
 

                                                                                                                                                 

У К Р А Ї Н А

ПЕДОСІВСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

Погребищенського району

ВІННИЦЬКОЇ   ОБЛАСТІ

 

 

Рішення 10-ї позачергової сесії 7 скликання Педосівської  сільської ради від 13.09.2016року

 

Рішення №78»Про затвердження складу тендерного комітету з організації та проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг за державні кошти  Педосівської  сільської ради.

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

 

 

Рішення №79»Про затвердження Положення про впровадження та експлуатацію в Педосівській сільській  раді системи електронних закупівель .

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за«

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

                       

 

 

Рішення №80» «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянину Крупці  Олександру Петровичу.

Результати поіменного голосування депутатів :

 

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

 

 

 

Рішення №81 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянці  Петришиній Марії  Михайлівні».

 

                          Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за«

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

 

                         

 

Рішення №82 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянину  Табуровському Василю Павловичу».

 

 

            Результати поіменного голосування депутатів :

 

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за «

9.Волошина С.А.  –«зая»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

 

Рішення №83 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянці  Лісовій  Ганні  Іванівні».

 

  Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «


 
 

                                                                                                                                                 

У К Р А Ї Н А

ПЕДОСІВСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

Погребищенського району

ВІННИЦЬКОЇ   ОБЛАСТІ

 

 

Рішення 10-ї позачергової сесії 7 скликання Педосівської  сільської ради від 13.09.2016року

 

Рішення №78»Про затвердження складу тендерного комітету з організації та проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг за державні кошти  Педосівської  сільської ради.

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

 

 

Рішення №79»Про затвердження Положення про впровадження та експлуатацію в Педосівській сільській  раді системи електронних закупівель .

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за«

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

                       

 

 

Рішення №80» «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянину Крупці  Олександру Петровичу.

Результати поіменного голосування депутатів :

 

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

 

 

 

Рішення №81 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянці  Петришиній Марії  Михайлівні».

 

                          Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за«

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

 

                         

 

Рішення №82 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянину  Табуровському Василю Павловичу».

 

 

            Результати поіменного голосування депутатів :

 

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за «

9.Волошина С.А.  –«зая»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

 

Рішення №83 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянці  Лісовій  Ганні  Іванівні».

 

  Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «


 
 

                                                                                                                                                 

У К Р А Ї Н А

ПЕДОСІВСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

Погребищенського району

ВІННИЦЬКОЇ   ОБЛАСТІ

 

 

Рішення 10-ї позачергової сесії 7 скликання Педосівської  сільської ради від 13.09.2016року

 

Рішення №78»Про затвердження складу тендерного комітету з організації та проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг за державні кошти  Педосівської  сільської ради.

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

 

 

Рішення №79»Про затвердження Положення про впровадження та експлуатацію в Педосівській сільській  раді системи електронних закупівель .

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за«

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

                       

 

 

Рішення №80» «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянину Крупці  Олександру Петровичу.

Результати поіменного голосування депутатів :

 

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

 

 

 

Рішення №81 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянці  Петришиній Марії  Михайлівні».

 

                          Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за«

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

 

                         

 

Рішення №82 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянину  Табуровському Василю Павловичу».

 

 

            Результати поіменного голосування депутатів :

 

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за «

9.Волошина С.А.  –«зая»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «

 

Рішення №83 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянці  Лісовій  Ганні  Іванівні».

 

  Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«відсутня»

2.Лаба С.А. –«за «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній»

12.Скоропад Л.Г. – «за «


 
 

                                                                                                                                                 

У К Р А Ї Н А

ПЕДОСІВСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

Погребищенського району

ВІННИЦЬКОЇ   ОБЛАСТІ

 

 

Рішення 9 сесії 7 скликання Педосівської  сільської ради від 23.08.2016року

 

Рішення №69»Про внесення змін до сільського бюджету по загальному фонду 2016р.»

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«відсутня»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 

 

Рішення №70»Про внесення змін до сільського бюджету по спеціальному  фонду 2016р.»

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«відсутня»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

                       

 

 

Рішення №71»Про виділення земельної ділянки із земель комунальної власності під будівництво водогону  по с.Малинки».

Результати поіменного голосування депутатів :

 

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«відсутня»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 

 

 

Рішення №72 «Про надання дозволу на виготовлення проектно – технічної документації з будівництва мереж водопостачання с.Педоси, Погребищенського району,Вінницької області»

 

                          Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«відсутня»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 

                         

 

Рішення №73 «Про затвердження проектно – кошторисної документації по будівництву мереж водопостачання по селу Малинки , Погребищенського району, Вінницької області».

 

 

            Результати поіменного голосування депутатів :

 

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«відсутня»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 

Рішення №74 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів що посвідчують право власності на земельну ділянку».

 

  Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«відсутня»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 

Рішення  №75 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянці Кулібабі Любов Іванівні.

 

Результати поіменного голосування депутатів :

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«відсутня»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 

 Рішення №76 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі                 ( на місцевості ) громадянці Цимбалюк   Ялині  Іванівні.

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«відсутня»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 

 Рішення №77 «Про надання дозволу на списання фруктового садка на території бібліотеки с.Педоси.

 

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«відсутня»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «


 
 

                                                                                                                                                 

У К Р А Ї Н А

ПЕДОСІВСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

Погребищенського району

ВІННИЦЬКОЇ   ОБЛАСТІ

 

 

Рішення 8 сесії 7 скликання Педосівської  сільської ради від 10.06.2016року

 

Рішення №61»Про внесення змін до сільського бюджету по загальному фонду 2016р.»

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 

 

Рішення №62»Про внесення змін до сільського бюджету по загальному фонду 2016р.»

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

                       

 

 

Рішення №63»Про внесення змін до сільського бюджету по спеціальному фонду 2016р.»

Результати поіменного голосування депутатів :

 

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 

 

 

Рішення №64 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів що посвідчують право власності на земельну ділянку»

 

                          Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 

                         

 

Рішення №65 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної ділянки в натурі             ( на місцевості ) громадянину Верінкевич  Дмитру  Володимировичу.

 

 

            Результати поіменного голосування депутатів :

 

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 

Рішення №66 «Про надання дозволу на виготовлення проектно – технічної документації з будівництва мереж водопостачання с.Малинки, Погребищенського району, Вінницької області.

 

  Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 

Рішення  №67 «Про внесення змін до програми «Соцзахист» 2016р.

 

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 

 Рішення №68 «Про розгляд заяв»

Результати поіменного голосування депутатів :

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«відсутня «

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «відсутній «

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«відсутній «

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «за»

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

 
 

                                                                                                                                                 

У К Р А Ї Н А

ПЕДОСІВСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

Погребищенського району

ВІННИЦЬКОЇ   ОБЛАСТІ

 

 

Рішення 7 позачергової сесії 7 скликання Педосівської  сільської ради від 13.04.2016року

 

Рішення №60»Про внесення змін до сільського бюджету по загальному фонду 2016р.»

Список поіменного голосування депутатів та сільського голови:

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«за»

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «за»

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за»

9.Волошина С.А.  –«за»

10.Гнатюк О.М.   –«за»

11.Петренко  Б.П. – «відсутній «

12.Скоропад Л.Г. – «відсутня «

13.Довгополюк Т.В. -«за»

 

 

                                                                                                                                                 

У К Р А Ї Н А

ПЕДОСІВСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

                 Погребищенського району

               ВІННИЦЬКОЇ   ОБЛАСТІ

 

 

Рішення 6 сесії 7 скликання Педосівськлої  сільської ради від 05.04.2016року

 

Рішення №54»Про внесення змін до сільського бюджету по загальному фонду 2016р.»

Список поіменного голосування присутніх депутатів та сільського голови:

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«за»

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «за»

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за»

9.Довгополюк Т.В. -«за»

 

Рішення №55 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів  що посвідчують право власності на земельну ділянку»

 

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«за»

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «за»

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за»

9.Довгополюк Т.В. -«за»

 

Рішення №56 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів  що посвідчують право власності на земельну ділянку»

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«за»

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «за»

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за»

9.Довгополюк Т.В. -«за»

 

Рішення №57 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельної  ділянки                             ( на місцевості ) громадянці Пилипчук   Інні  Олександрівні».

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«за»

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «за»

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за»

9.Довгополюк Т.В. -«за»

 

Рішення №58 «Про встановлення надбавки за вислугу років сільському голові Довгополюк Тамарі Василівні».

 

1.Думанська  О.М. –«за»

2.Лаба С.А. –«за»

3.Черкас М.Д. - «за»

4.Безклейний С.О.- «за»

5.Шевчук А.В.- «за»

6.Крупка С.В. –«за»

7.Ремарчук Н.І.- «за»

8.Волошин Я.В. –«за»

9.Довгополюк Т.В. -«за»

 

Рішення №59 «Про ініціювання добровільного об»єднання  територіальних громад»

 

1.Думанська  О.М. –«проти»

2.Лаба С.А. –«проти»

3.Черкас М.Д. - «проти»

4.Безклейний С.О.- «проти»

5.Шевчук А.В.- «проти»

6.Крупка С.В. –«проти»

7.Ремарчук Н.І.- «проти»

8.Волошин Я.В. «проти»

9.Довгополюк Т.В. -«проти»